کاربر گرامی به دلیل نوسانات ارز، امکان تغییر قیمت بعد از ثبت سفارش وجود دارد، لطفا قبل از پرداخت وجه با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

  • تهران، میدان فردوسی، مجتمع تجارت جهانی
هش بیت

پیشنهادات ویژه ، قیمت عمده ...

ساعات کاری

شنبه تا پنجشنبه : 9 الی 17

سودآوری بیت کوین

سودآوری بیت کوین

سودآوری بیت کوین

استخراج بیت کوین چقدر سودآور است؟

 

برای محاسبه سودآوری استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، بهترین کار مراجعه‌به یک ماشین حساب ماینینگ است. به‌طور مثال، قیمت برق صنعتی در بسیاری از مناطق کیلوواتی حدود ۱۰۰ تومان است و قیمت برق خانگی در اغلب مناطق کشور حدود ۳۰۰ تومان.

دستگاه S۹ حدود ۱۴ تراهش قدرت دارد و مصرف برق آن هم حدود ۱۳۵۰ وات است. بر همین اساس، به‌راحتی می‌توانید در ماشین حساب ماینینگ سودآوری این دستگاه را حساب کنید.

سودآوری

اگر بخواهیم سودآوری استخراج ارز دیجیتال را تعریف کنیم باید بگوییم که، درآمد یک ماینر به‌طور مستقیم با زمان بازگشت سرمایه گره خورده‌است. در حقیقت آنچه که بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد، زمان بازگشت سرمایه است.

مثلا، دستگاهی با بازگشت سرمایه ۶ ماهه‌ارزشمندتر از دستگاهی است که بازگشت سرمایه ۱۰‌ ماهه‌دارد؛ حتی اگر دستگاه دوم هش ریت بیشتری داشته‌باشد.

عوامل زیادی می‌توانند در سودآوری ماینینگ یا به‌طور دقیق‌تر در زمان بازگشت سرمایه دخیل باشند؛ برخی از عوامل مهم در زیر قید شده‌است:

مصرف برق یک دستگاه و تعرفه‌برق مصرفی به‌طور مستقیم در سودآوری ماینینگ تأثیرگذار است. به‌همین دلیل باید به‌خوبی هزینه‌های برق مصرفی را محاسبه‌کنید تا بتوانید بازگشت سرمایه‌خود را بسنجید.
قیمت برق بالا اگر با سختی استخراج و قیمت پایین بیت کوین همراه‌شود، ضرر جبران ناپذیری به ماینرها می‌رساند.

سختی استخراج پارامتری است که در شبکه بیت کوین تعبیه‌شده تا بلاک‌های بیت کوین تقریباً هر ده دقیقه یکبار ساخته‌شوند، نه‌زودتر و نه‌دیرتر. به‌زبان ساده، برای اینکه ماینرها نتوانند به‌یکباره با قدرت زیادِ سخت‌افزارهای خود باعث تولید سریع بلاک‌ها و بیت کوین‌های جدید شوند، هر چقدر قدرت پردازش ماینرها بیشتر شود، سختی استخراج بیشتر می‌شود و برعکس.

بالا رفتن سختی استخراج به‌این معناست که برای حفظ سودآوری خود نیاز به‌قدرت پردازش بیشتری دارید که‌برای دست‌یافتن به آن باید دستگاه‌های استخراج قدرتمندتری را به‌کار بگیرید.
بنابراین اگر قیمت بیت کوین پایین باشد، سختی استخراجِ بالا می‌تواند سودآوری را به‌شدت کاهش دهد. 

قیمت لحظه‌ای بیت کوین هم یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در سودآوری ماینینگ است. به‌عنوان نمونه، در سال ۲۰۱۸ که قیمت بیت کوین به ۳,۲۰۰ دلار رسیده بود، بسیاری از ماینرها دستگاه‌های خود را خاموش کردند، چون سود استخراج حتی جوابگوی هزینه‌های برق هم نبود.

شروع استخراج بیت کوین

 

استخر استخراج یک محل مجازی (فرض کنید یک وب‌سایت) است که استخراج‌کنندگان در آن قدرت پردازش خود را با هم جمع می‌کنند و همه‌برای استخراج یک بلاک تلاش می‌کنند. در این روش، هر استخراج‌کننده بر اساس توان پردازشی خود سود می‌برد.


پس از تهیه‌دستگاه و انتخاب کیف پول بیت کوین، به‌مهمترین قسمت یعنی پیوستن به‌استخر استخراج و شروع کار می‌رسیم. با توجه به‌بزرگ‌شدن سریع صنعت ماینینگ، برای استخراج سودآور بیت کوین یا هر ارز دیگری احتمالاً باید به یک استخر استخراج (Mining Pool) بپیوندید.

 

می‌توان این‌ طور گفت که‌ماینرهای سراسر دنیا قدرت پردازش سخت‌افزارهای خود را در اختیار یک استخر استخراج قرار می‌دهند و استخر استخراج به نمایندگی از همه ماینرها در پیداکردن معادله‌بلاک‌ها با دیگر استخرها رقابت می‌کند.

باید در نظر داشت که‌با قدرتمندشدن ماینرهای بیت کوین و ورود سرمایه‌های سنگین برای خرید سخت‌افزار ماینینگ، ماینرهای کوچک دیگر نمی‌توانند بدون پیوستن به‌استخر استخراج سودی کسب کنند و تنها بعضی از فارم‌های استخراج بزرگ با چند ده‌هزار دستگاه از پس استخراج مستقیم (Solo mining) برمی‌آیند.

 

فرایند کلی اتصال به‌استخر استخراج :

 

_ در وب‌سایت یک استخر استخراج ثبت‌نام می‌کنید.
(در مطالب بعدی به‌بررسی بهترین استخرهای استخراج خواهیم پرداخت)
_ آدرس کیف پول خود را به استخر استخراج می‌دهید.
_ تنظیمات مربوط به‌دستگاه‌های خود را از استخر استخراج دریافت می‌کنید و با آن دستگاه‌های خود را فعال می‌کنید.

بهترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین


از سال ۲۰۱۴، بیش از صد دستگاه استخراج بیت کوین به‌بازار عرضه شده‌است. البته بیشتر این دستگاه‌ها امروز کارایی و سودآوری خود را از دست داده‌اند و تعداد کمی دستگاه وجود دارد که همچنان می‌توان با آنها به جنگ مالی با ماینرهای دیگر رفت.

برندهای تولیدکننده دستگاه‌استخراج از نظر اعتبار و محبوبیت متفاوت هستند. در حال حاضر پنج تولیدکننده برتر دستگاه‌ماینر وجود دارد که در زیر به ترتیب اهمیت معرفی شده‌اند:

 

بیت مین (Bitmain) – تولیدکننده دستگاه‌های انت‌ماینر (Antminer)

میکرو بی‌تی‌ (MicroBT) – تولیدکننده دستگاه‌های واتس‌ماینر (Whatsminer)

کنان (Cannan) – تولیدکننده دستگاه‌های آوالون (Avalon)

اینوسیلیکون (Innosilicon) – تولیدکننده دستگاه‌های ترمیناتور (Terminator)

ای‌بنگ (Ebang) – تولیدکننده دستگاه‌های ای‌بیت (Ebit)

 

وضعیت قانونی استخراج بیت کوین در ایران

 

 

درنظر داشته‌باشید سرمایه‌گذاری در زمینه استخراج، بدون داشتن مجوز و اطلاع دقیق از قوانین می‌تواند چند صد میلیون تومان جریمه و هزاران مشکل قضایی برای شما ایجاد نماید.

طبق مصوبه‌هیئت دولت در سال ۹۸، استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری در ایران قانونی است؛ اما لازم است از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت شود و استخراج بدون دریافت مجوز غیرقانونی اعلام شده‌است. واردات قانونی دستگاه‌های استخراج در سال ۹۸ ممکن شد؛ اما این کار هم نیازمند دریافت مجوز است.

 

به‌عبارت دیگر، اگرچه در آذر ۹۹ وزارت صنعت با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا امکانی را برای خوداظهاری دستگاه‌های استخراج در ایران برای خروج از فهرست قاچاق فراهم کرد، به‌دلیل سخت‌بودنِ واردات قانونیِ دستگاه‌ها و برخی عوارض سنگین، می‌توان گفت عمده‌دستگاه‌های استخراج موجود در ایران همچنان قاچاق محسوب می‌شوند و قانون حق ضبط و توقیف کالای قاچاق را دارد. (خرید دستگاه‌های ماینر قانونی)

 

طبق قانون، استخراج ارزهای دیجیتال باید با دریافت انشعاب از وزارت نیرو و تعرفه برق صادراتی انجام شود که نرخ آن هم ممکن است با تغییرات قیمت دلار تغییر کند. همچنین در زمان‌هایی مانند روزهای تابستانی که در اوج مصرف، کشور نیازمند برق برای مصارف خانگی و صنعتی است، معمولاً برق مزارع استخراج توسط وزارت نیرو قطع می‌شود.

 

بنابراین استخراج در ایران یک صنعت بوده‌و قانونی است؛ اما برای ماینینگ بدون دردسر باید مجوزهای لازم را از وزارت صنعت و وزارت نیرو دریافت کرد. در صورت انجام استخراج بدون دریافت مجوزهای لازم، وزارت نیرو می‌تواند ضمن اعمال جریمه، انشعاب برق را جمع‌آوری کرده‌و همچنین از نظر قضایی حق ضبط دستگاه‌ها و حتی انجام اقدامات قضایی ممکن است.

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با ما


شماره تماس

021-66341974-7 __ 09132994178

آدرس

تهران، میدان فردوسی، مجتمع تجارت جهانی

پست الکترونیک

Hashbitiran@gmail.com

Warning: A non-numeric value encountered in /home/hashbitc/public_html/wp-content/plugins/massive-cryptocurrency-widgets/massive-cryptocurrency-widgets.php on line 81