کاربر گرامی به دلیل نوسانات ارز، امکان تغییر قیمت بعد از ثبت سفارش وجود دارد، لطفا قبل از پرداخت وجه با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

  • تهران، میدان فردوسی، مجتمع تجارت جهانی
هش بیت

پیشنهادات ویژه ، قیمت عمده ...

ساعات کاری

شنبه تا پنجشنبه : 9 الی 17

اورکلاک

اورکلاک

اورکلاک

اورکلاک کردن

اورکلاک در لغت به‌معنی افزایش سرعت کلاک یکی از اجزا سخت‌افزار است. این کار معمولاً در مورد پردازنده‌ی اصلی (CPU) و نیز پردازنده‌ی گرافیکی (GPU) صورت می‌گیرد. سازنده‌ی تراشه، فرکانس مشخصی را برای کارکرد آن در نظر گرفته‌و وقتی آن را اورکلاک می‌کنیم، قطعه‌مورد نظر در سرعت کلاک بالاتری فعالیت می‌کند.

اجزای دیگری مثل حافظه‌ی رم را نیز می‌توان اورکلاک کرد. با افزایش سرعت کلاک اجزای سخت‌افزاری، تعداد اعمال انجام شده‌در ثانیه افزایش می‌یابد و لذا عملکرد سیستم بالا می‌رود اما گرمای بیشتری نیز تولید شده‌و حرارت قطعه‌بالاتر می‌شود. به‌همین علت است که باید به‌دقت دمای سخت‌افزار را بررسی کرد و در صورت نیاز از تجهیزات خنک‌کننده‌بهتری استفاده‌نمود.

 

مفهوم اورکلاک کردن

 

اکثر پردازنده‌ها را می‌توان اورکلاک کرد و سرعت کاری آن را افزایش داد. برای انجام چنین کاری دو روش کلی وجود دارد، اولین روش افزایش سرعت کلاک پایه‌و دومین روش، افزایش ضریب کلاک پایه‌است. این دو عدد را می‌توان در بایاس (BIOS) سیستم پیدا کرد. حاصل‌ضرب ضریب کلاک پایه و سرعت کلاک پایه، فرکانس کاری پردازنده است. نرم‌افزارهای متنوعی نیز برای محیط ویندوز و دیگر سیستم عامل‌ها عرضه‌شده که‌تغییر سرعت کلاک را در محیط سیستم عامل امکان‌پذیر می‌کنند.

اورکلاک

با اورکلاک کردن سخت‌افزار سرعت سیستم افزایش می‌یابد اما در مقابل انرژی الکتریکی بیشتری مصرف شده‌و گرمای بیشتری هم تولید می‌شود. در این حالت اگر دمای قطعات مورد بررسی قرار نگیرد، ممکن است قطعات سخت‌افزاری دچار آسیب جدی شوند. گاهاً قطعات، آسیب کوچکی دیده‌و در هنگام کارکرد‌های سنگین و حتی سبک سیستم، ناپایداری‌هایی از خود نشان می‌دهند و در نتیجه با هنگ کردن یا ری‌استارت (Reset) سیستم مواجه‌می‌شویم.

آیا هر کامپیوتری اورکلاک می‌شود؟

برخی از مادربردها، اجازه‌ی تغییر فرکانس کاری قطعات را به‌کاربر نمی‌دهند. پردازنده‌های امروزی اینتل و ای‌ام‌دی نیز به گونه‌ای طراحی شده‌اند که‌ضریب کلاک پایه‌ی خاصی دارند و نمی‌توان آن را تغییر داد. در این مدل‌‌ها، ضریب کلاک یا Multiplier قفل شده‌است. به‌طور معمول مدل‌هایی با پسوند K دارای ضریب کلاک آنلاک شده‌یا غیرقفل هستند.

معمولاً مادربردهای امروزی به‌جای بایاس از UEFI استفاده‌می‌کنند که‌واسط گرافیکی مدرن و امکانات کامل‌تری دارد و همچنین برای اورکلاک کردن پردازنده، امکانات خاصی در آن پیش‌بینی شده‌است. در UEFI می‌توان از موس نیز به‌راحتی استفاده‌کرد.
مدل دیگر Core i7 3770 است که‌ضریب کلاک پایه‌ی آن قفل شده‌و لذا تنها راه اورکلاک کردن آن، تغییر سرعت کلاک پایه‌است که حاصل چنین کاری، اورکلاک در حد کمتری است.

بنابراین اگر در فکر تهیه‌ی سیستم خنک‌کاری خوب و اورکلاک کردن سیستم هستید، قطعاتی را تهیه کنید که برای اورکلاک کردن مناسب هستند. نه‌تنها پردازنده‌ی اصلی و کارت گرافیک، بلکه سایر اجزا مثل مادربرد و پاور نیز باید مناسب باشند. معمولاً مادربردهایی با برد مدار چاپی باکیفیت‌تر، خنک‌کاری بهتر و مدارات کارآمدتر، در اورکلاک کردن پردازنده عملکرد بهتری و پایدارتری ارایه می‌کنند.

مزایای overclock

یکی از مزیت‌های این کار افزایش سرعت و کارایی سیستم می‌باشد. تا مدتی قبل وقتی یک پردازنده‌تهیه می‌کردیم، تعداد هسته‌ها و سرعت کاری آن در حدی بود که‌با اورکلاک کردن، افزایش سرعت سیستم محسوس بود، اما امروزه‌قدرت پردازنده‌ها به‌قدری بالا است که با اورکلاک کردن، سرعت سیستم به‌شکل قابل توجهی افزایش نمی‌یابد.

در واقع هنگام اجرای سیستم عامل ویندوز یا نرم‌افزارهایی مثل مایکروسافت آفیس، گلوگاه‌سیستم، سرعت پایین پردازنده‌نیست بلکه‌سرعت سیستم در اثر کند بودن هارد دیسک پایین آمده‌است. شاید به‌جای اورکلاک کردن، استفاده‌از یک دیسک حالت جامد (SSD) به‌جای HDD راه‌حل بهتری باشد.

از مزایای دیگر اورکلاک این است که‌می‌توان یکی از مدل‌های رده‌پایین‌تر را تهیه‌کرد و هزینه‌ی اضافی را برای خرید سیستم خنک‌کاری ساکت‌تر و بهتر در نظر گرفت. به‌عنوان مثال می‌توان به‌جای Core i7 3770 از Core i5 3570K استفاده‌کرد. در بیشتر موارد، اورکلاک کردن پردازنده‌ی اصلی کمک زیادی به‌اجرای سریع‌تر نمی‌کند.

روش انجام

برای OC کردن هر پردازنده‌با هر مادربوردی، باید روش خاصی را دنبال کرد. در بایاس و UEFI مادربردهای امروزی، امکانات مربوط به‌اورکلاک کردن پردازنده در جاهای مختلفی قرار داده‌شده‌است. نمی‌توان یک روش کلی و یک مسیر خاص در منوها را مشخص کرد اما اصول کلی اورکلاک به‌صورت زیر است:

اورکلاک

قبل از هر چیز مطمئن شوید که‌سیستم خنک‌کاری سخت‌افزار شما مناسب است!
وقتی پردازنده‌ای را می‌خرید، یک فن و هیت‌سینک اصلی یا اصطلاحاً Stock fan and Heatsink به‌همراه آن در بسته‌بندی دیده‌می‌شود. این فن و هیت‌سینک برای استفاده‌از پردازنده‌در سرعت اصلی خود طراحی شده‌است و برای اورکلاک کردن چندان مناسب نیست. اگر می‌خواهید پردازنده‌را تا حد زیادی اورکلاک کنید، باید دنبال سیستم خنک‌کاری بهتری باشید.

علاوه بر فن روی پردازنده‌ی اصلی، به‌فن‌هایی که به‌بدنه‌ی کیس متصل می‌شوند هم توجه‌کنید چرا که می‌توان هوای خنک را از سمت جلو یا طرفین به‌داخل کیس هدایت کرد و سپس هوای گرم را از پشت یا کناره‌ها، به‌محیط فرستاد. کیس بزرگ‌تر هم در خنک‌کاری بهتر پردازنده‌ی اصلی و کارت گرافیک مؤثر است. وجود فن عملکرد هیت‌سینک را به‌مراتب بهبود می‌بخشد.

منظور از هیت‌سینک یا چاه‌حرارتی، قطعات پره‌پره شکلی شبیه‌رادیاتور است که‌معمولاً از آلومینیوم ساخته‌می‌شوند و سطح انتقال حرارت را افزایش می‌دهند تا گرما به‌خوبی به‌محیط منتقل شود. بنابراین اضافه‌کردن فن به‌هیت‌سینک‌های بزرگ و نیز بدنه‌ی کیس، خنک‌کاری را بهبود می‌بخشد.

 
سیستم خنک‌کاری آبی

شاید شما هم مثل افراد حرفه‌ای از سروصدای زیاد فن‌های سیستم خوشتان نیاید. در این صورت استفاده‌از خنک‌کننده‌های آبی که قیمت بالاتری دارند هم توصیه‌می‌شود. در این خنک‌کننده‌ها، آب از طریق پمپ کوچکی در لوله‌ها جریان می‌یابد و گرما را جذب می‌کند.
معمولاً خنک‌کاری آبی بازده‌بالایی دارد و از خنک کاری به‌وسیله‌ی هوا بهتر عمل می‌کند اما مزیت اصلی آن همان‌طور که‌گفته‌شد، صدای کم است.

 
اورکلاک از طریق بایاس یا UEFI یا نرم‌افزارهای تحت ویندوز

 

برای افزایش سرعت کلاک باید از طریق بایاس، UEFI یا نرم‌افزارهای تحت ویندوز که معمولاً به‌همراه مادربرد عرضه می‌شوند عمل کنید. در ابتدا فرکانس کاری پردازنده‌را کمی افزایش دهید. تنظیمات را ذخیره‌و سیستم عامل را راه‌اندازی کنید. یک بنچ‌مارک سنگین مثل Prime 95 را اجرا نمائید تا با اعمال بار پردازشی سنگین روی تمام هسته‌ها، پایداری سیستم و نیز دمای پردازنده‌را بررسی کنید.

اگر سخت‌افزار با تنظیمات انجام شده، پایدار باقی بماند و دمای آن در حد مجاز باشد، مشکلی نیست و می‌توان سرعت کلاک را کمی بیشتر کرد و مراحل یاد شده‌را تکرار کرد. اما اگر ناپایداری‌هایی مثل هنگ کردن، مشکلات گرافیکی روی صفحه‌نمایش یا ری‌استارت شدن سیستم اتفاق افتاد، باید ولتاژ کاری پردازنده‌را نیز افزایش دهید.

با افزایش ولتاژ کاری پردازنده یا ولتاژ حافظه‌ی رم، دما به‌شدت افزایش می‌یابد. همیشه مراقب دمای قطعات باشید. افزایش ولتاژ همیشه‌پاسخ‌گو نیست چرا که‌هر مدل از پردازنده‌های موجود را تا حد مشخصی می‌توان اورکلاک کرد. استفاده‌از خنک‌کاری بهتر، نتیجه‌ی بهتری دارد ولیکن نمی‌توان سرعت پردازنده‌را بیش از حد افزایش داد.

به‌عنوان مثل پردازنده‌ی Core i7 3770K با استفاده از خنک‌کاری هوایی خوب تا 4.6 گیگاهرتز اورکلاک می‌شود. در حالت معمول ولتاژ کاری آن زیر یک ولت است و برای رسیدن به‌این سرعت، باید از ولتاژ 1.2 تا 1.3 ولت استفاده کرد. استفاده از مادربردهای بهتر مثل ایسوس و گیگابایت نیز سقف اورکلاک را کمی افزایش می‌دهد.

 
overclock و ابطال گارانتی

OC کردن پردازنده امری غیرعادی است و گارانتی آن را باطل می‌کند. اگر بیش از حد اورکلاک کنید و دمای کاری پردازنده، بالا باشد، معمولاً آسیب می‌بیند و سازنده‌گارانتی آن را باطل تشخیص می‌‌دهد.

لذا هنگام اورکلاک کردن، به‌دمای کاری پردازنده‌در حالتی که بار پردازشی سنگین و کاملی روی تمام هسته‌های آن است، توجه‌داشته باشید و این کار را تدریجاً و با حوصله و دقت انجام دهید.

لپ‌تاپ‌ها را هم می‌توان اورکلاک کرد اما فضای کوچک و خنک‌کاری ضعیف نتیجه‌ای جز افزایش زیاد دما و آسیب دیدن سخت‌افزار ندارد. بنابراین بهتر است از انجام چنین کاری در مورد لپ‌تاپ‌ها اجتناب کنید.

1 نظر

  • Thanks for any other informative website. Where else could I am getting that type of information written in such a perfect manner? I’ve a challenge that I am simply now running on, and I’ve been on the look out for such information.

    http://www.zortilonrel.com/

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با ما


شماره تماس

021-66341974-7 __ 09132994178

آدرس

تهران، میدان فردوسی، مجتمع تجارت جهانی

پست الکترونیک

Hashbitiran@gmail.com

Warning: A non-numeric value encountered in /home/hashbitc/public_html/wp-content/plugins/massive-cryptocurrency-widgets/massive-cryptocurrency-widgets.php on line 81