کاربر گرامی به دلیل نوسانات ارز، امکان تغییر قیمت بعد از ثبت سفارش وجود دارد، لطفا قبل از پرداخت وجه با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

  • تهران، میدان فردوسی، مجتمع تجارت جهانی
هش بیت

پیشنهادات ویژه ، قیمت عمده ...

ساعات کاری

شنبه تا پنجشنبه : 9 الی 17

اتریوم،ریگ و استخراج

اتریوم،ریگ و استخراج

اتریوم،ریگ و استخراج

اتریوم چیست؟

 

اتریوم، مشهور به‌ملکه ارزهای دیجیتال، دومین ارز دیجیتال برتر بازار است که امیدواری‌ زیادی درباره‌آینده آن وجود دارد. با توجه به محبوبیت این شبکه، افراد زیادی به‌جرگه ماینرهای آن پیوسته‌اند و این یکی از ویژگی‌های جالب بلاک‌چین‌های باز است که همه افراد می‌توانند در کار استخراج و تأیید تراکنش‌ها شرکت کنند.

پس از خواندن این مطلب، با نحوه استخراج اتریوم و تجهیزات مورد نیاز برای این کار آشنا می‌شوید.

 

به‌طور کلی برای استخراج اتریوم باید فرایند زیر را طی کنید:

 

۱- تهیه‌سیستم سخت‌افزاری قدرتمند (ریگ استخراج)


۲- ایجاد کیف پول اتریوم به‌منظور دریافت اترهای استخراج‌شده

۳- شروع کار با اجرای نرم‌افزار ماینینگ و پیوستن به استخر استخراج

 

قبل از رفتن به‌سراغ استخراج اتریوم، باید بدانید که‌این کار مانند یک سرمایه‌گذاری است و هر سرمایه‌گذاری ریسک دارد. بنابراین، استخراج اتر یا هر ارز دیجیتال دیگری به‌معنای زدن دستگاه به‌برق و ثروتمند شدن نیست. عوامل زیادی ازجمله قیمت اتر، هزینه برق، هزینه سخت‌افزار،استهلاک سخت‌افزار و … در سودآوری استخراج نقش مهمی ایفا می‌کنند.

همچنین، با اینکه شروع ماینینگ کار ساده‌ای به‌نظر می‌رسد، این فعالیت دارای پیچیدگی‌های فنی زیادی است که توجه نکردن به‌آنها گاهی اوقات باعث خرابی سخت‌افزار و حتی آتش‌سوزی و اتفاقات ناگوار می‌شود و بنا به دلایلی این کار در ایران غیرقانونی بوده و این مطلب صرفا جهت آشنایی با روند کار در این بازار سرمایه می‌باشد.

 

تهیه ریگ استخراج

 

استخراج یا همان ماینینگ (mining) مستلزم داشتن سیستم سخت‌افزاری قدرتمند و برق است. روی کاغذ، با کامپیوترهای خانگی یا لپ‌‌تاپ هم می‌توان این کار را انجام داد، اما به‌هیچ‌ عنوان توجیه اقتصادی ندارد و به‌صرفه نیست.

این روزها عمده استخراج اتریوم با استفاده از کارت گرافیک (GPU) انجام می‌شود. البته دستگاه‌ استخراج مخصوص یا همان ای‌سیک‌ (ASIC) هم برای اتریوم به‌بازار عرضه‌شده، اما همچنان کارت گرافیک اصلی‌ترین سخت‌افزار استخراج اتر است.

با کارت‌های گرافیک، به جز اتریوم می‌توان چندین ارز دیجیتال دیگر را استخراج کرد. این در حالی است که برخی از ارزهای دیجیتال بزرگ ازجمله بیت کوین، بیت کوین کش و لایت کوین را فقط می‌توان با دستگاه‌های مخصوص ای‌سیک (ASIC) استخراج کرد و ماینینگ ارزهای نام‌برده با کارت گرافیک به‌صرفه نیست.

در ادامه بیشتر در مورد ای‌سیک‌ها توضیح خواهیم داد.

بنابراین، با توجه به این‌که استخراج اتریوم بیشتر با کارت گرافیک انجام می‌شود، در این مقاله استخراج اتریوم با کارت‌ گرافیک را توضیح می‌دهیم و نیم‌نگاهی هم به‌استخراج با دستگاه‌های ای‌سیک می‌اندازیم.

برای استخراج اتریوم با GPU، باید یک «ریگ استخراج کارت گرافیک» تهیه کنید. ریگ (rig) به معنای یک پک از سخت‌افزارها است. ریگ کارت گرافیک درواقع مشابه با کیس کامپیوترهای خانگی است، با این تفاوت که تعداد زیادی کارت گرافیک روی آن نصب شده است.

 
ریگ‌های استخراج را می‌توانید به‌صورت آماده خریداری کنید و یا خودتان قطعات را جمع‌آوری و مثل کامپیوترهای معمولی سرهم کنید.

 

اگرچه سخت‌افزارها و قطعات ریز و درشت زیادی می‌توانند در کار ماینینگ مورد استفاده قرار بگیرند، اما در هرحال یک ریگ استخراج شامل قطعات زیر خواهد بود:

 

ریگ
کارت گرافیک

۱. کارت گرافیک قدرتمند

 

اصلی‌ترین بخش ریگ استخراج اتریوم، کارت‌های گرافیک آن است. برای استخراج اتریوم به کارت های قدرتمند نیاز دارید. مدل‌های خاصی از گرافیک‌های AMD و Nvidia برای این کار مناسب هستند.

فراموش نکنید همه GPU‌ها برای استخراج کارایی لازم را ندارند و بهتر است مدلی را انتخاب کنید که ماینرهای زیادی از آن استفاده می‌کنند و به نوعی امتحان خود را پس داده است.

در حال حاضر، مطرح‌ترین کارت‌های گرافیکی که برای استخراج مورد استفاده قرار می‌گیرند، مدل‌های زیر می‌باشند:
 
کارت گرافیک AMD Radeon RX ۳۸۰ – قدرت هش: Mh/s ۱۹
 
 AMD Radeon RX ۴۷۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۶
 
AMD Radeon RX ۵۷۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۷
 
 AMD Radeon RX ۵۸۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۰
 
 AMD Radeon RX FURY – قدرت هش: Mh/s ۲۹
 
 AMD Radeon RX Vega ۵۶ – قدرت هش: Mh/s ۳۶
 
 AMD Radeon RX Vega ۶۴ – قدرت هش: Mh/s ۴۰
 
 AMD Radeon VII – قدرت هش: Mh/s ۷۸
 
 AMD Radeon RX ۵۷۰۰ XT – قدرت هش: ۵۱ Mh/s
 
کارت گرافیک Nvidia GTX ۱۰۵۰ Ti – قدرت هش: Mh/s ۱۳.۹۰
 
Nvidia GTX ۱۰۶۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۲
 
Nvidia GTX ۱۰۷۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۰
 
 Nvidia GTX ۱۰۷۰ Ti – قدرت هش: Mh/s ۳۰.۵
 
 Nvidia GTX ۱۰۸۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۴
 Nvidia GTX ۱۰۸۰ Ti – قدرت هش: Mh/s ۴۹
 
Nvidia GTX ۱۶۶۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۰
 
 Nvidia GTX ۱۶۶۰ Ti – قدرت هش: Mh/s ۲۵
 
Nvidia RTX ۲۰۶۰ – قدرت هش: Mh/s ۲۷
 
 Nvidia RTX ۲۰۷۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۶
 
 Nvidia RTX ۲۰۸۰ – قدرت هش: Mh/s ۳۶
 
Nvidia RTX ۲۰۸۰ Ti – قدرت هش: Mh/s ۵۲

در ماشین حساب استخراج سایت ارزدیجیتال، می‌توانید با وارد کردن جمع قدرت کارت‌های گرافیک‌، سود خود را از ماینینگ محاسبه نمایید.

توجه داشته‌باشید که‌قدرت یا نرخ هش یا هش ریت (hash rate) هر کارت گرافیک، در الگوریتم‌های مختلف متفاوت است. به‌عنوان مثال، ریون کوین (Ravencoin) روی KawPow استخراج می‌شود. قدرت هش کارت گرافیک RX580 در الگوریتم KawPow حدود 9.40Mh/s و در الگوریتم اتریوم (Ethash)، حدود 23Mh/s است. به این موضوع در هنگام محاسبه سودآوری دقت داشته‌باشید.

 

قدرت هر کارت گرافیک روی هر الگوریتم ثابت است، مگر اینکه تیم توسعه‌دهنده تغییراتی روی الگوریتم اعمال کند که باعث شود نرخ هش تغییر کند. کارت‌های گرافیک دمای زیادی تولید می‌کنند، بنابراین حتماً استخراج را در یک اتاق خنک و با فن‌های مناسب انجام دهید، دمای دستگاهتان را هر چند دقیقه چک کنید یا از سیستم‌های هشدار گرما استفاده نمایید.

 

همچنین، به‌یاد داشته‌باشید مصرف برق کارت‌های گرافیک بسیار بالا است، پس بخش بزرگی از مبلغ ارزهای استخراج‌شده صرف هزینه برق خواهد شد. حتماً قبلا از شروع استخراج، هزینه برق را محاسبه کنید تا از به‌صرفه بودن ماینینگ مطمئن شوید.

۲. شاسی ریگ

شاسی وسیله‌ای برای سوار کردن قطعات ریگ است. شما می‌توانید شاسی را به‌صورت آماده تهیه‌کنید و یا خودتان اقدام به ساخت آن کنید. شاسی باید به‌گونه‌ای باشد که قطعات، به‌خصوص کارت‌های گرافیک به خوبی روی آن پیچ و نامتعادل نباشند. البته از وسایل دیگر هم می‌توان به‌عنوان شاسی استفاده کرد و حتماً نیاز نیست که یک شاسی کاملاً استاندارد داشته باشید.

 

شای ریگ

۳. منبع تغذیه (پاور) مناسب

برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعات ریگ، این بخش را بسیار جدی بگیرید. برای سیستم‌های خانگی یک منبع تغذیه ۳۰۰-۵۰۰ وات کفایت می‌کند. اما برای چند کارت گرافیک نیاز به پاور یا پاورهای قدرتمند دارید. مثلاً برای شش گرافیک، پاوری بالای ۱۲۰۰ وات در نسخه PlusGold به‌بالا نیاز است. در هنگام جمع‌آوری ریگ برای انتخاب پاور مناسب حساس باشید و با کارشناسان مجرب مشورت کنید.

 

۴- RAM

استخراج اتریوم به رم زیادی نیاز ندارد. برای استخراج با ۶ کارت گرافیک، یک رم 4GB DDR۳ کافی است. اگر می‌خواهید با کارت های گرافیک‌ بیشتری استخراج کنید یا به جز ماینینگ، در فعالیت‌های دیگری هم از سیستم خود کار بکشید، می‌توانید یک رم ۸ یا ۱۶ گیگابایتی تهیه کنید.

 

ram

 

۵. پردازنده مرکزی (CPU)

برای استخراج با کارت‌های گرافیک نیاز به CPU خیلی قدرتمندی نیست. برای هر ریگ با تعداد انگشت شماری کارت گرافیک یک پردازنده مرکزی‌ کاملاً معمولی با قدرت متوسط که به مادربرد شما سازگار باشد کافی‌ است.

برای راحتی بیشتر در هنگام اجرای نرم‌افزارها می‌توانید پردازنده‌ای با ظرفیت بیشتر از میزان مورد نیاز تهیه کنید. به عنوان نمونه، پردازنده اینتل سری Skylake مدل Pentium G۴۴۰۰ برای یک ریگ ماینینگ گزینه مناسبی است.

 

۶. فلش

برای نصب سیستم‌عامل و اجرای نرم‌افزارهای استخراج به‌یک حافظه نیاز دارید. یک درایو ۱۲۰ گیگابایتی SSD مناسب است.

 

کابل

۷. کابل‌های مورد نیاز

برای اتصالات مختلف در ریگ به‌کابل‌های مناسب نیاز دارید که‌در بازار فراوان است. کابل‌های PCI Express USB برای ایجاد اتصال بین گرافیک‌ها و مادربرد حتماً مورد نیاز است.

۸. مادربرد

در آخر به یک مادربرد مناسب برای اتصال قطعات نیاز دارید. برای اتصال چند کارت گرافیک باید از مادربردی با تعداد بالای اسلات‌های PCI Express استفاده کنید. مادربرد ASUS B۲۵۰ MINING EXPERT در حال حاضر بهترین گزینه برای ماینرها محسوب می‌شود. این مادربرد از ۱۹ کارت گرافیک پشتیبانی می‌کند. بااین‌حال، نسبت به نیاز خود در ریگ، می‌توانید گزینه‌های ارزان‌تری را انتخاب کنید.

 

motherboard

۹. اینترنت ثابت و مودم

استخراج اتریوم به اینترنت خیلی پرسرعت نیاز ندارد، اما پایدار بودن و عدم قطعی مداوم آن مهم است. بهترین نوع اینترنت برای استخراج، اینترنت ثابت ADSL و یا TD-LTE است. فرایند ماینینگ حجم اینترنت زیادی را مصرف نمی‌کند و حداکثر مصرف یک ماینر معمولی به ۴ گیگ در ماه هم نمی‌رسد.

 

اسمبل و نصب سیستم‌ عامل

پس از تهیه سخت‌افزارهای مورد نیاز، باید قطعات را روی مادربرد و شاسی سوار کنید. این کار برای فردی که قبلاً اسمبل کامپیوتر انجام داده است، تقریباً سادهمی‌باشد، اما اگر تجربه ندارید پیشنهاد می‌شود با کمک یک کارشناس این کار را انجام دهید. ویدیوهای زیادی هم در یوتیوب وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. فقط کافی است عبارت «mining rig assembly» را در یوتیوب جستجو کنید.

شما می‌توانید از سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک، لینوکس و حتی سیستم‌عامل‌های مخصوص ماینینگ برای اجرای نرم‌افزارهای استخراج استفاده کنید. پیشنهاد ما نصب ویندوز ۱۰ است. به‌دلیل نداشتن درایور DVD روی ریگ استخراج، ویندوز را باید از طریق فلش مموری نصب کنید. همچنین باید درایورهای مورد نیاز کارت گرافیک و همچنین درایور کارت شبکه را هم نصب نمایید.

پس از تهیه ریگ و نصب سیستم‌عامل، حالا باید یک کیف پول اتریوم بسازید تا بتوانید اترهای استخراج‌شده را دریافت کنید.

ساخت کیف پول اتریوم

فرایند ساخت کیف پول اتر و دریافت آدرس آن بسیار ساده است. برای ارز دیجیتال محبوب اتریوم کیف پول‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید به دلخواه از یکی از آنها بهره ببرید. کیف پول اتریوم را می‌توانید مانند حساب بانکی خود در نظر بگیرید که از آن می‌توان برای دریافت، ذخیره و ارسال اتریوم استفاده کرد.

کیف پول‌های نرم‌افزاری اتریوم کاملاً رایگان هستند و به‌راحتی می‌توان آنها را بر روی گوشی‌های تلفن همراه (اندروید و iOS) یا کامپیوترهای شخصی (ویندوز، لینوکس و مک) نصب کرد. برخی از کیف پول‌ها هم تحت وب‌ هستند و با مرورگرهای اینترنت (مانند کروم) می‌توان به‌آنها متصل شد. اما کیف پول‌های سخت‌افزاری که امنیت بیشتری دارند، به‌شکل فیزیکی موجود هستند و باید خریداری شوند.

در جدول زیر نام تعدادی از بهترین کیف پول‌های اتریوم را مشاهده می‌کنید:
نامنوعلینک دانلود/دسترسی
کیف پول مای‌اتروالتتحت وب
دسترسی
 متامسک افزونه مرورگر
دانلود
 تراست والتموبایل
دانلود
 کوینومینرم‌افزاری/ موبایل و دسکتاپ
دانلود
 کول ولتسخت‌افزاری
فیزیکی -از فروشگاه‌های معتبر خریداری شود
 ترزورسخت‌افزاری
از فروشگاه‌های معتبر خریداری شود
فراموش نکنید که در دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال، هر کس تنها مسئول دارایی‌های خودش است. بنابراین، ضروری است که از کیف پول‌ خود نسخه پشتیبان (بک‌آپ) بگیرید تا در صورت مفقودی رمز کیف پول یا خراب شدن دستگاهی که برنامه روی آن نصب است، بتوانید مبالغ خود را بازیابی کنید.

 

تاکنون دسترسی به میلیون‌ها دلار سرمایه تنها به‌خاطر سهل‌انگاری در تهیه نسخه‌پشتیبان از دست رفته‌است. کیف پول‌ها اغلب به‌عنوان نسخه پشتیبان به‌کاربر یک مجموعه ۱۲ یا ۲۴تایی از کلمات انگلیسی نمایش می‌دهند که باید آنها را در جایی امن یادداشت کنید. به‌این ترتیب، کاربر با آن کلمات می‌تواند به‌راحتی در هر کیف پول دیگری به دارایی‌های خود دسترسی پیدا کند.

پیوستن به یک استخر استخراج و شروع کار

 

جهت استخراج اتریوم یا هر ارز دیجیتال دیگری نیاز است که به یک استخر استخراج بپیوندید. به زبان ساده، استخر استخراج محلی مجازی است که استخراج‌کنندگان قدرت سخت‌افزارهای خود را روی هم می‌ریزند و همه برای استخراج تلاش می‌کنند. در این روش، هر ماینر یا استخراج‌کننده براساس میزان توان پردازشی خود سود می‌برد.

rx 6700 xt merc

با توجه به گسترده بودن فضای ماینینگ، امروزه بدون پیوستن به استخر استخراج شانس شما برای کسب سود از استخراج بسیار کم خواهد بود.

 

برای اتریوم استخرهای استخراج زیادی وجود دارد که می‌توانید از این لینک آنها را مشاهده کنید. هر استخر استخراج نسبت به توان پردازشی خود، میزان کارمزد و کیفیت خدمات می‌تواند متفاوت باشد.

 

سه استخر استخراج اترماین (Ethermine) تواف‌پول (2fpool) و اسپارک‌پول (SparkPool) از بهترین استخرهای استخراج اتریوم هستند. در اینجا روش استخراج در استخر اترماین را آموزش می‌دهیم. اما اتصال به بقیه استخرهای استخراج هم تقریباً با روشی مشابه انجام می‌شود. اترماین یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین استخرهای استخراج اتریوم است.

 

فرایند شروع کار استخراج در اترماین به شرح زیر است:

 

_دانلود نرم افزار استخراج (در این آموزش PhoenixMiner)


_ویرایش فایل کانفیگ نرم‌افزار


_اجرای نرم‌افزار و شروع استخراج

برای اتصال به استخر استخراج نیاز به یک نرم‌افزار دارید. با یکی از نرم‌افزارهای زیر می‌توانید به استخر استخراج اترماین متصل شوید:
 
Claymore Miner: دانلود
 
Ethminer: دانلود
 
PhoenixMiner: دانلود

 

در این مطلب ما نرم‌افزار فونیکس ماینر (PhoenixMiner) را معرفی می‌کنیم. این نرم‌افزار یکی از بهترین نرم‌افزارهای استخراج اتریوم با کارت گرافیک است. این نرم‌افزار از هر دو کارت گرافیک AMD و Nvidia پشتیبانی می‌کند. قبل از اجرای نرم‌افزار حتماً در صفحه دانلود دستورالعمل‌های تیم توسعه‌دهنده را مطالعه کنید.

 

پس از دریافت نرم‌افزار، آن را از حالت فشرده خارج کنید، در فولدر نرم افزار، روی فایل «start_miner.BAT» راست کلیک کرده و Edit را انتخاب کنید. سپس قسمت پایینیِ این فایل را ویرایش و تنظیمات مورد نیاز خودتان را وارد کنید.

در جلوی عبارت «pool-» باید سرور استخر استخراج قرار گیرد. اگر در ایران عملیات استخراج را انجام می‌دهید، بهتر است از آدرس سرور آسیایی استخر اترماین استفاده کنید که به این شرح است: asia۱.ethermine.org:۴۴۴۴

 

همچنین باید یک سرور دوم مشخص کنید تا در صورت خرابی سرور اول، عملیات استخراج در سرور دوم انجام شود. پیشنهاد می‌کنیم برای سرور دوم، سرور اروپا را انتخاب کنید: eu۱.ethermine.org:۴۴۴۴

 

در قسمت جلوی عبارت «-wal» باید آدرس کیف پول اتریوم خود را قرار دهید تا پاداش استخراج به آن منتقل شود. بقیه موارد را به‌صورت دست نخورده باقی بگذارید و فایل را با همان فرمت bat ذخیره کنید.

 

حالا با اجرای فایل bat ذخیره‌شده، عملیات استخراج آغاز می‌شود. در مورد اجرای نرم‌افزارهای ماینینگ هم ویدیوهای زیادی در یوتیوب وجود دارد.

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با ما


شماره تماس

021-66341974-7 __ 09132994178

آدرس

تهران، میدان فردوسی، مجتمع تجارت جهانی

پست الکترونیک

Hashbitiran@gmail.com

Warning: A non-numeric value encountered in /home/hashbitc/public_html/wp-content/plugins/massive-cryptocurrency-widgets/massive-cryptocurrency-widgets.php on line 81