کاربر گرامی به دلیل نوسانات ارز، امکان تغییر قیمت بعد از ثبت سفارش وجود دارد، لطفا قبل از پرداخت وجه با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

  • تهران، میدان فردوسی، مجتمع تجارت جهانی
هش بیت

پیشنهادات ویژه ، قیمت عمده ...

ساعات کاری

شنبه تا پنجشنبه : 9 الی 17

بیت کوین یا اتریوم

بیت کوین یا اتریوم

بیت کوین یا اتریوم

بیت کوین یا اتریوم؟ فرق ارزهای دیجیتال در چیست؟

بیت کوین و اتریوم دو شبکۀ محبوب و شناخته شده در سراسر جهان به‌شمار می‌روند که هر کدام رمزارزهای مختص به‌خودشان را دارند و بسیاری از مردم به‌دنبال شناخت آن‌ها و در نهایت، انجام یک انتخاب درست هستند. بیت کوین رمزارز Bitcoin را دارد و اتریوم رمزارز Ether را به‌بازار ارائه داده‌است.

بیت کوین و اتریوم

بیت‌کوین از محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین رمزارزها در سراسر جهان به‌شمار می‌رود. همچنین بالاترین ارزش بازار (market cap) را در میان همۀ رمزارزها دارد. در طرف دیگر ماجرا، شبکۀ اتریوم و رمزارزش قرار دارد. تا به‌امروز، اتریوم تاثیر انقلابی بیت کوین را نداشته است، اما خالق آن از بیت کوین الهام گرفته‌است و در برخی موارد، براساس مفهوم بیت‌کوین پیش رفته‌است.

در حال حاضر، رمزارز اتریوم دومین رمزارز ارزشمند در سراسر جهان به‌شمار می‌رود؛ اما این دو چه‌تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با یکدیگر دارند؟

 

تاریخچۀ بیت کوین و اتریوم

 

بیت‌کوین اولین رمزارز به‌شمار می‌رود که در سال 2009، ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) این رمزارز را برای اولین بار ارائه کرد. هنوز کسی نمی‌داند ساتوشی ناکاموتو چه‌کسی بود؟ یک نفر بود یا گروهی از مردم؟ زنده است یا مرده؟ همۀ این‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارند.
بعد از آن در سال 2015، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، پژوهشگر و برنامه‌نویس، شبکۀ اتریوم را ارائه‌کرد. این برنامه‌نویس از مفاهیم تکنولوژی بلاکچین و بیت کوین بهره‌گرفت و پتلفرم اتریوم را برای اپلیکیشن‌های توزیع شده و قراردادهای هوشمند خلق کرد.

بیت کوین و اتریوم

شبکۀ بیت کوین امکان تراکنش‌های همتا به همتا را ایجاد کرده‌است؛ در واقع، رمزارز بیت کوین جایگزینی برای پول‌های نقد (مانند دلار و یورو) به‌شمار می‌رود، اما عاری از مشکلات مربوط به آن‌ها است. در مبادلۀ این رمزارز، نیازی به پرداخت کارمزد تراکنش نیست، همچنین، هیچ قدرت مرکزی‌ای برای قانون گذاری در مورد نحوۀ کار بیت‌کوین‌ها نیز وجود ندارد.
اتریوم نیز امکان مبادلۀ همتا به همتا را پدید آورده‌است و علاوه بر آن، پلتفرمی را نیز برای خلق و ایجاد قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های توزیع شده‌فراهم کرده‌است. قرارداد هوشمند امکان مبادلۀ انواع دارایی‌های ارزشمند، مانند پول، سهام و املاک، را برای کاربران به‌وجود آورده‌است.
برای مبادلۀ هیچ کدام از این رمزارزها نیاز به‌حضور واسطه‌ای مانند بانک نیست و همه‌چیز روی شبکۀ بلاکچین و به‌طور مستقیم، میان کاربران یا طرفین معامله صورت می‌گیرد.

 

ماینینگ (Mining) در بیت کوین و اتریوم

 

در این شبکه‌ها، ماینرها (Miner) می توانند با استفاده از روشی به‌نام گواهی اثبات کار (Proof of Work)، به‌اعتبارسنجی تراکنش‌های صورت گرفته بپردازند. در سراسر جهان، ماینرها می‌توانند با استفاده از گواهی اثبات کار، پیچیده‌ترین معادله های ریاضی را حل کنند. اولین نفری که یکی از این معادله‌های پیچیده را حل کند می تواند بلاکی را به‌بلاکچین اضافه کند. شبکۀ اتریوم به‌سمت استفاده از روش دیگری، به‌نام گواهی اثبات سهام (Proof of Stake) پیش می رود.

در واقع، قصد دارد در آینده، از این روش بهره بگیرد. کاربران شبکۀ اتریوم می توانند با استفاده از گواهی اثبات سهام، تراکنش ها را اعتبارسنجی کنند؛ اما در این روش، دیگر موضوع حل مسئلۀ ریاضی مطرح نیست، بلکه هر کاربر تراکنش را بر اساس میزان دارایی ها (کوین هایش) اعتبارسنجی می کند. در واقع، قدرت ماینینگ هر کاربر به تعداد کوین هایش بستگی دارد؛ هر چه تعداد کوین ها بیشتر باشد، قدرت ماینینگ نیز بیشتر خواهد بود.

در بیت کوین، هر با، ماینر بلاکی را به بلاکچین بیفزاید، 12.5 بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می کند. بعد از اضافه شدن هر 210000 بلاک به بلاکچین بیت کوین، این پاداش به نصف می رسد؛ به عبارت دیگر، پاداش هر بلاک از 12.5 بیت کوین به 6.25 بیت کوین می رسد. اما میزان این پاداش در شبکۀ اتریوم چقدر است؟ در اتریوم، یک ماینر یا اعتبارسنج در ازای افزودن هر بلاک به بلاکچین اتریوم، 3 اتر دریافت می کند. در اتریوم، این پاداش هرگز نصف نمی شود.

 

کارمزد در شبکۀ بیت کوین و شبکۀ اتریوم

 

کارمزد تراکنش ها در شبکۀ بیت کوین کاملاً دلخواه است. اگر می خواهید ماینرها توجه ویژه ای به تراکنش شما داشته باشند، باید پول بیشتری به آن ها بپردازید؛ با وجود این، اگر کارمزد هم نپردازید، باز هم تراکنشتان اعتبارسنجی و تایید خواهد شد؛

از سوی دیگر، اگر می خواهید تراکنش موفقیت آمیزی در اتریوم داشته باشید، باید مقداری اتر به عنوان کارمزد بپردازید. اتری که می پردازید تبدیل به واحدی به نام گس (gas) خواهد شد. این گس محاسباتی را هدایت می کند که باعث می شود تراکنش هایتان به بلاکچین افزوده شوند.

 

مدت زمان لازم برای انجام تراکنش در شبکه های بیت کوین و اتریوم_در شبکۀ بیت کوین، میانگین زمان لازم برای افزوده شدن بلاک به بلاکچین 10 دقیقه است.

_در شبکۀ اتریوم، این روند طی 12 تا 15 ثانیه انجام می گیرد.

بیت کوین بهتر است یا اتریوم؟

قاعدتا نمی توان به سادگی و به‌طور کلی، به‌این سوال پاسخ داد. در واقع، برتری هر کدام از این شبکه‌ها، بستگی به‌نیاز شما دارد؛ به عنوان مثال، اگر صرفاً به‌دنبال سیستم تراکنش همتا به همتا هستید، بهتر است به سراغ بیت کوین بروید و اگر به دنبال ایجاد قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن های توزیع شده هستید، بهتر است اتریوم را انتخاب کنید.

 

نتیجه گیری

 

اتریوم و بیت کوین، هر دو شبکه هستند و رمزارزهای مختص به‌خودشان را دارند. اتر رمزارز مختص به‌شبکۀ اتریوم به‌شمار می‌رود و بیت کوین رمزارز مخصوص شبکۀ بیت‌کوین است. این دو رمزارز تفاوت‌ها و شباهت‌های متعددی با یکدیگر دارند؛

 

به‌عنوان مثال، شبکۀ اتریوم سریع‌تر از شبکۀ بیت‌کوین است و می‌تواند در هر ثانیه، 10-15 تراکنش را پردازش کند، اما بیت کوین می تواند 3-5 تراکنش را در ثانیه پردازش کند؛ اما نقطۀ مهمی که اتریوم را از بیت کوین متمایز می‌کند «قراردادهای هوشمند» است. قراردادهای هوشمند قراردادهای دیجیتالی هستند که به بلاکچین اتریوم مربوط می شوند.

 

اتریوم و بیت کوین، هر کدام، ویژگی های مختص به خودشان را دارند و شما باید این ویژگی ها را بشناسید و در نهایت، بسته به نیاز و خواسته تان، بهترین انتخاب را انجام دهید.

 

شما می توانید در صورت نیاز با همکاران پشتیببان هشبیت جهت دریافت مشاوره در ارتباط باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با ما


شماره تماس

021-66341974-7 __ 09132994178

آدرس

تهران، میدان فردوسی، مجتمع تجارت جهانی

پست الکترونیک

Hashbitiran@gmail.com

Warning: A non-numeric value encountered in /home/hashbitc/public_html/wp-content/plugins/massive-cryptocurrency-widgets/massive-cryptocurrency-widgets.php on line 81